Gary Chapman: Pět jazyků lásky

12.12.2013 09:33

Neumí mi vyjádřit lásku, je to prostě balvan - stěžovala si kamarádka a já věděla, že si MUSÍ přečíst Pět jazyků lásky. Manželský poradce Gary Chapman v ní shrnuje, proč si po mnoha letech soužití přestávají páry rozumět. A hlavně dává návod, jak se s manželskými neshodami poprat a dostat do vztahu opět lásku.

Podle autora má mnoho lidé pocit, že vztah nevyžaduje úsilí. V období zamilovanosti vše funguje, jak má, ale pak se najednou objeví problémy. Chapman tedy mluví o manželském stereotypu a změně po svatbě. Myslím ale, že v dnešní době se to dá přenést na jakékoliv dlouhodobé partnerské soužití. Většinou každý mluvíme jiným jazykem (nebo máme některý jako primární a další jako doplňkový). Jaký je ten váš?

Slova ujištění
Lidé mluvící tímto jazykem potřebují povzbuzení, chválu nebo ocenění toho, co dělají. Potěší je laskavá slova, vyjádření obdivu nebo přímo vyznávání lásky (konkrétní požadované "provedení" tohoto jazyka nazývá Chapman dialektem lásky).

Pozornost
„Nemá na mě čas.“ „Vůbec mě neposlouchá, už mě nemiluje.“ Typické věty od člověka, který sám mluví jazykem pozornosti. Potřebuje blízkost druhého, při povídání úplné soustředění či společné aktivity v páru. Klade důraz na vnímání pocitů, jejich vyjádření a naslouchání.

Přijímání darů
Dárky symbolizují lásku, ať už jsou to květiny nebo i snubní prsteny. Připadá vám dávání dárků jako malichernost? Berte to jako investici – do vašeho vztahu a partnera/partnerky. Není vám tento jazyk vlastní? Podle Chapmana se ale dá nejsnáze naučit.

Skutky lásky
Nesnášíte luxování, mytí oken nebo vynášení odpadků? Nebo jako introvert(ka) nesnášíte, když po vás chce extrovertní partner(ka) doprovod do společnosti? Pokud váš partner mluví tímto jazykem, čeká vás „oběť“ v podobě skutků. V tomto případě opravdu víc mluví činy než slova.

Fyzický kontakt
Tito lidé potřebují líbání, hlazení, držení za ruku, náhodné dotyky nebo sex, případně i jídlo přípravené s láskou. :) Případnou nevěru partnera snáší ještě mnohem hůř než ostatní typy lidí.

 

Trn z paty recenze knih Pět jazyků láskyVerdikt

Příjemné čtení plné konkrétních příběhů párů, které si nerozuměly a pak se naučily mluvit jazykem toho druhého. Pravděpodobně budete pár dní pozorovat lidi okolo a snažit se definovat jejich jazyk lásky. O fungování pěti jazyků lásky mě přesvědčil hlavně Chapmanův „experiment“, kdy jedna jeho klientka zachránila manželství, totálně na odpis, i přes nespolupráci manžela.

Knížku jsem četla a doporučila několikrát. Není to ten typ čtení, kdy si za týden nemůžete vzpomenout na obsah (jako se mi to bohužel stalo u Vaše spřízněná duše). Z Pěti jazyků lásky se dají čerpat také rady k výchově. Principy se také částečně shodují s myšlenkami Respektovat a být respektován.

Jinak tip pro vás, kdo si chcete udělat představu o vašem jazyku lásky - udělejte si online test.

Komu se bude líbit knížka Pět jazyků lásky? Tomu, kdo

  • potřebuje dostat do svého vztahu opět jiskru
  • chce zjistit, v čem vězí úspěch dlouhodobých manželství
  • čeká na toho pravého/tu pravou a chce se poctivě připravit
  • shání způsob, jak nenásilně sdělit svému partnerovi, že je balvan :)


Odkazy
český překlad: Pět jazyků lásky. Naučte se hovořit jazykem lásky toho druhého. Praha: Návrat domů. 2012.
anglický originál: The five love languages. Moody Press. 1995.
oficiální stránky knihy

 

Kam dál na Trnu z paty?

Kdyby jen muž věděl.. co žena prožívá
Jak sbalit holku ve třech krocích